Konferanse om alderisme og aldersvennlig samfunn – Det sentrale eldreråd i Oslo
På konferansen denne uken ble det satt søkelys på hvordan Oslo kan utvikles som en aldersvennlig by, og hvordan alderisme fortsatt påvirker både samfunnsliv og arbeidsliv. WHO sitt globale nettverk for aldersvennlige byer og FNs tiår for sunn aldring (2021–2030) dannet rammene for flere av innleggene. FSF deltok på konferansen med Trond Kotte og Bente Sleppen.
Hovedpunkter fra konferansen:
- Aldersvennlig samfunn: Betydningen av universell utforming, tverrsektorielt samarbeid og forskning for å bygge inkluderende lokalsamfunn.
- Alderisme: Negative stereotypier og fokus på “eldres utfordringer” skaper barrierer. WHO har utviklet verktøy for å måle alderisme både individuelt og institusjonelt.
- Eldre i arbeidslivet: Mange ønsker å stå lenger i arbeid enn de faktisk gjør. Tidlig avgang skyldes ofte helse, arbeidsmiljø eller familiesituasjon. Rundt 20 % rapporterer aldersdiskriminering.
- Tiltak mot diskriminering: Bedre dialog mellom ledere og arbeidstakere, planlegging av senkarriere og kulturendringer på arbeidsplassen.
- Generasjonsmøter: Tiltak som frivilligsentraler, seniorsentre og aktiviteter kan styrke kontakt mellom generasjoner og redusere alderisme.
Konferansen understreket behovet for både strukturelle og kulturelle endringer for å møte en aldrende befolkning på en positiv og inkluderende måte.